Witamy na Forum Polonii w Dallas!

Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Na kazdy temat zwiazany z Polonia....

Moderator: kris_k

Awatar użytkownika
Rejql
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 10:09 pm
Lokalizacja: Carrollton, TX

Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: Rejql » śr mar 29, 2006 10:26 pm

Czesc dodaje artykul z gazety wyborczej...
Czesc Polonii na pewno zainteresuje kwestia podwojnego opodatkowania...

Link do artkulu:
http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,68745,3184244.html

Gdyby artykul zniknal, to tu jest jego kopia:


Joanna Ćwiek 06-03-2006, ostatnia aktualizacja 27-02-2006 21:36
Jak zapłacić podatek po saksach?
Wielu Polaków pracujących za granicą nadal nie wie, że samo płacenie podatków zagranicznemu fiskusowi nie wystarczy. Trzeba jeszcze złożyć roczne PIT-y w Polsce. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz informator
r e k l a m a


Podstawowa zasada prawa podatkowego mówi o tym, że każdy podatnik rozlicza się z fiskusem tam, gdzie mieszka. I nie ma znaczenia, gdzie zarabia. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że jeśli ktoś pracuje i mieszka za granicą, ale nie ma zamiaru zostać tam na stałe, to nadal musi rozliczyć się z polskim fiskusem. Roczne zeznanie podatkowe, czyli popularny PIT (każdy podatnik powinien je złożyć do końca kwietnia), może wysłać pocztą. Jeśli jednak ktoś ma zamiar zostać za granicą na stałe (czyli stale zmienia swoje miejsce zamieszkania), nie musi już składać zeznań w Polsce. Zmiana miejsca zamieszkania nie ma bezpośredniego związku z obywatelstwem czy zameldowaniem, ale z przeniesieniem tzw. centrum interesów życiowych. Co to oznacza? Jeżeli podatnik sprzedaje mieszkanie, wyjeżdża z całą rodziną, rozwiązuje umowę o pracę - można przypuszczać, że poważnie myśli o przeprowadzce. Przed takim wyjazdem należy jednak rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskanych przed wyjazdem.

Sprawdź metodę rozliczenia

Jeżeli podatki płaciłeś za granicą, a rozliczyć musisz się w Polsce, nie oznacza, że zapłacimy podwójnie. Przed wypełnieniem naszego rocznego PIT-u trzeba sięgnąć do dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie umowy Polska ma podpisane ze wszystkimi krajami Unii i z większością państw na świecie. Wykaz obowiązujących umów zamieszczony jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Którą metodę wybrać - patrz ramkaDwie metody rozliczenia podatku

Metoda proporcjonalnego odliczenia:

Jeśli pracowałeś w:

• Belgii

• Danii

• Finlandii

• Holandii

• Islandii

• Szwecji

• Stanach Zjednoczonych

• Wielkiej Brytanii (i w Irlandii Północnej)

Metoda ta polega na tym, że podatek zapłacony za granicą zostanie zaliczony na poczet podatku polskiego odliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu danego podatnika. To mniej korzystna metoda dla podatnika.

Podstawa prawna: art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychMetoda wyłączenia z progresją:

Jeśli pracowałeś w:


• Czechach

• Francji

• Grecji

• Hiszpanii

• Irlandii

• Kanadzie

• Niemczech

• Włoszech

Zgodnie z tą metodą dochód uzyskany za granicą jest w Polsce zwolniony od podatku. Płacimy wówczas tylko podatek od dochodu uzyskanego w Polsce. Ale stawka podatkowa wyliczana jest na podstawie zsumowanych dochodów (polskich i zagranicznych).

Uwaga: Jeśli podatnik nie osiągnął w Polsce żadnego dochodu, nie musi się w ogóle rozliczać z polskim fiskusem.

Podstawa prawna: art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Wpłać zaliczki

Jeżeli podatnik pracuje w kraju, z którym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazuje metodę proporcjonalnego odliczenia, jest zobowiązany do comiesięcznego wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Jeżeli nie może tych zaliczek wpłacać co miesiąc, powinien zapłacić je wszystkie razem po powrocie. Musi to jednak zrobić do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik wrócił do kraju. Czyli jeśli ktoś wrócił np. w połowie lipca, to do 20 sierpnia musi wpłacić zaległe zaliczki. Dodatkowo przy wpłacaniu zaliczek wypełnia i składa deklarację podatkową (PIT-53). Zaliczkę wpłaca się w złotówkach. Należy przeliczyć otrzymywane pensje według kursu kupna stosowanego przez bank, w którym podatnik ma konto. Jeśli nie ma konta, stosuje się średni kurs NBP. Trzeba dopilnować, by był to kurs z dnia otrzymywania wynagrodzenia. Jeśli na przykład ktoś dostaje tygodniówki, musi każdą tygodniówkę przeliczyć w dniu, kiedy wypłatę otrzymał.

Co się stanie, jeśli nie wpłacę zaliczki?

Za niezapłacone zaliczki można być pociągniętym do odpowiedzialności karnoskarbowej. Zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego za nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania albo za niezłożenie deklaracji podatkowej grozi mu kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat trzech. Ale fiskus aż taki straszny nie jest. Przed pociągnięciem do odpowiedzialności chroni tzw. instytucja czynnego żalu. Co to takiego? To podanie, które składamy do urzędu skarbowego i w którym tłumaczymy, dlaczego nie dopełniliśmy obowiązku podatkowego. I oczywiście żałujemy, że tak się stało (piszemy "Wyrażam czynny żal, że...). Urząd skarbowy zwykle się do takiego podania przychyla. Pod warunkiem jednak że równocześnie podatnik złożył odpowiednią deklarację i wpłacił zaległe zaliczki oraz odsetki za zwłokę.

Który PIT trzeba wypełnić?

Osoby, które osiągnęły dochód za granicą, składają PIT-36. Sposób wypełnienia deklaracji uzależniony jest od metody rozliczenia, która znajduje zastosowanie w danej sytuacji (wypełnia się albo całość, albo tylko część H). Do urzędu skarbowego składamy tylko deklarację bez żadnych specjalnych załączników. Oczywiście podatnik powinien mieć dokumenty od pracodawcy potwierdzające wysokość jego dochodów (musimy je pokazać, jeżeli fiskus będzie chciał skontrolować nasze dokumenty). Najczęściej są to PIT-y podobne do tych, które dostajemy od pracodawcy w Polsce. Ale może to być też potwierdzenie wpłat z banków.


Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Nie mają natomiast problemu z rozliczaniem podatku Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy sezonowej. Pod warunkiem jednak że wysyła ich polska firma, i to ona płaci im za pracę, a pracownik nie pracował w danym kraju dłużej niż 183 dni w roku. Jeśli pracownik wyjeżdżał za granicę do pracy wielokrotnie, okresy pracy się sumuje. W takim przypadku całość dochodów opodatkowana jest w Polsce na ogólnych zasadach.Jeśli zapłaciliśmy za dużo

Może się zdarzyć, że pracując za granicą, zapłacisz wyższy podatek, niż powinieneś. Nie zawsze też pracodawca (np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii) pobiera zaliczki od pracowników sezonowych już od pierwszych dni ich pracy. Zawsze, kiedy zapłacisz więcej, niż powinieneś, masz prawo wystąpić o zwrot nadpłaconego czy niesłusznie pobranego podatku. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz (np. w przypadku Irlandii będzie to formularz P- 45 lub P-60) w zagranicznym urzędzie pracy. Czy to jest trudne? Porównywalne do skali trudności naszych rocznych deklaracji podatkowych (trzeba jednak znać język obcy). Skorzystanie z usług firmy zajmującej się odzyskiwaniem podatku kosztuje od 15 do 20 proc. odzyskanej sumy, ale nie mniej niż 50 euro. Na pieniądze trzeba czekać od miesiąca do pół roku. Rozliczenie się z zagranicznym urzędem skarbowym nie zwalnia z konieczności złożenie PIT-u w Polsce.Przy samozatrudnieniu trzeba uważać

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej podatnik rozlicza się w kraju, w którym jego firma jest zarejestrowana. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy za granicą posiada tzw. zakład, czyli stałą placówkę, w której w całości lub części wykonuje swoją działalność. Tą placówką może być biuro, warsztat, filia własnej firmy czy plac budowy, na którym prowadzone prace budowlane przekroczą określony okres (zazwyczaj 12 miesięcy). Wówczas przy składaniu rocznej deklaracji podatkowej również stosujemy jedną z metod wskazanych przez umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Uwaga budowlańcy! Jeżeli pracujecie na brytyjskich budowach na podstawie karty CIS (Construction Industry Scheme), powinniście uważać. Z tą formą zatrudnienia wiąże się kilka zobowiązań wobec urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii. Po 5 kwietnia każdego roku posiadacz karty CIS jest zobowiązany na podstawie formularza Tax Return (SA100) rozliczyć się z urzędem w oparciu o otrzymane od pracodawcy vouchery CIS25. W przypadku braku takiego rozliczenia do końca stycznia następnego roku, urząd nałoży karę 100 funtów. Urząd będzie nakładał taką karę każdego roku, czyli w przypadku braku rozliczenia za rok 2002/03 kara wynosi po 31 stycznia 2006 - 300 funtów, plus 200 funtów za rok 2003/04, plus 100 funtów za rok 2004/05. Łącznie 600 funtów. Trzeba także przypilnować, aby pracodawca, czyli kontraktor wraz z wypłatą dostarczyć Voucher CIS25, na którym powinien potrącić podatek oraz składkę na ubezpieczenie. W przypadku jeżeli pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenie, obowiązek ten przechodzi na posiadacza karty CIS. Za jego niedopełnienie grożą podatnikowi kary. Niestety, bardzo wielu polskich pracowników nie jest świadomych obowiązków rozliczania się z Inland Revenue. Zdarzają się zatem przypadki, że zadłużenie w angielskim urzędzie skarbowym z tytułu kar oraz niezapłaconej składki na ubezpieczenie sięga nawet kilku tysięcy funtów.Przykłady rozliczeń, czyli ile zapłacisz podatku:

Wielka Brytania

Pan Jan zarobił przez 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii 13 tys. funtów brutto i zapłacił z tego tytułu 690 funtów podatku. Musi zastosować metodę odejmowania podatku, czyli na pewno musi zgłosić się do urzędu skarbowego i rozliczyć przychód oraz zaliczyć podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii jako podatek zapłacony w Polsce.

• Pan Jan w Polsce nie osiągnął żadnych przychodów. Od osiągniętego przychodu odliczamy maksymalnie 30 diet po 32 funty łącznie 960 funtów. Czyli dochód wynosi 12 040 funtów.

• Zamieniamy funty na złotówki według kursu NBP z dnia każdej wypłaty. Czyli przychód wynosi około 67 424 zł (według kursu 5,60 zł).

• Odejmij zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, czyli 102,25 za każdy miesiąc. Łącznie 1227 zł.

• Dochód do opodatkowania wynosi zatem 66 197 zł.

• Podatek po odjęciu zapłaconego w Wielkiej Brytanii wynosi zatem: 5792,40 zł.


Szczegółowe wyliczenia : :
1 Przychód w UK 13 000 funtów
2 Koszty - Diety (30 diet po 32 funty) 960 funtów
3 Dochód w UK (pozycja 1 - 2) 12 040 funtów
4 Kurs wymiany 5,60 zł
5 Dochód w PLN (pozycja 3 x 4) 67 424 zł
6 Ilość przepracowanych m-cy 12
7 Koszty zryczałtowane za 1 miesiąc 102,25 zł
8 Koszty do odliczenia (pozycja 6 x 7) 1 227 zł
9 Dochód do opodatkowania (pozycja 5-8) 66 197 zł


Wyznaczenie podatku : :
10 Podstawa opodatkowania 66 197 zł
11 Podatek należny 15 256,40 zł
12 Podatek zapłacony w UK 1 690 funtów
13 Kurs wymiany 5,60 zł
14 Podatek zapłacony w UK zaliczony w Polsce (pozycja 13 x 14) 9 464 zł
15 Podatek do zapłacenia w Polsce (pozycja 11-14) 5 792,40 zł
Irlandia

Tu sprawa jest prosta, gdyż obowiązuje metoda zwolnienia dochodu z podatku. Jednym słowem, jeżeli w danym roku podatkowych nie osiągnęliśmy przychodów w Polsce, to nasze dochody z Irlandii są zwolnione z podatku w Polsce. Inaczej, jeżeli osiągnęliśmy przychód w Polsce, gdyż wtedy ten przychód musimy opodatkować według stawki łącznej dla dochodów z Polski i Irlandii.

Pan Jan zarobił przez cztery miesiące w Irlandii 5000 euro brutto i zapłacił z tego tytułu 700 euro podatku. Wcześniej w tym samym roku zarobił w Polsce 5000 złotych.

• Od osiągniętego przychodu odliczamy maksymalnie 30 diet po 45 euro łącznie 1350 euro. Czyli dochód wynosi 3 650 euro.

• Zamieniamy euro na złotówki według kursu NBP z dnia każdej wypłaty. Czyli przychód wynosi około 13 870 zł (po kursie 3,80 zł).

• Odejmij zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, czyli 102,25 za każdy miesiąc. Łącznie 409 zł

• Dochód do opodatkowania wynosi zatem 13 461 zł (13 870 zł - 409 zł) plus 5 000 zł dochodu z Polski. Łącznie 18 461 zł.

• Gdyby 18 461 zł pan Jan zarobił w Polsce zapłacił, by 2 997,50 zł podatku

• Wyliczamy stopę procentową, która wynosi 16,24% (2997,50: 18461 x 100)

• Podatek do zapłacenia w Polsce wynosi zatem 812 zł

• Gdyby Pan Jan nie pracował w Irlandii zapłaciłby tylko 419 PLN (podatek od 5000 zł zarobionych w Polsce). Jednym słowem pan Jan musiał dopłacić 393 zł


Szczegółowe wyliczenia : :
1 Przychód w Irlandii 5 000 euro
2 Koszty - Diety (30 diet po 45 euro) 1350 euro
3 Dochód w Irlandii (pozycja 1 - 2) 3650 euro
4 Kurs wymiany 4 zł
5 Dochód w zł (pozycja 3 x 4) 13 870 zł
6 Ilość przepracowanych m-cy 4
7 Koszty zryczałtowane za 1 miesiąc 102 zł
8 Koszty do odliczenia (pozycja 6 x 7) 409 zł
9 Dochód do opodatkowania (pozycja 5 - 8) 13 461 zł
Wyznaczenie podatku : :
10 Przychód w Polsce 5000 zł
11 Podstawa opodatkowania (pozycja 9 + 10) 18 461 zł
12 Podatek należny 2998 zł
13 Stopa procentowa łącznie w Polsce i Irlandii 16,24 proc.
14 Podatek do zapłacenia w Polsce (pozycja 10 x 13) 812 zł


Skala podatkowa w Polsce:
Podstawa obliczenia podatku w złotych . .
I próg do 37 024 zł 19 proc. podstawy minus 530,08 zł
II próg od 37 0 24 zł do 74 048 zł 6 504,48 zł + 30 proc. od nadwyżki ponad 37 024 zł
III próg ponad 74 048 zł 17 611,68 zł + 40 proc. od nadwyżki ponad 74 048 zł
• kwota wolna od podatku: 2789,89 złRezydencja podatkowa, czyli jak uniknąć płacenia podatków kiedy pracowałeś w Wielkiej Brytanii

Osobom, które nie chcą zapłacić w Polsce, pozostaje zmiana rezydencji podatkowej. Nie jest to trudne. - Jeśli ktoś pracuje w Anglii ponad 183 dni w roku, staje się automatycznie rezydentem. Wystarczy tylko złożyć odpowiednie dokumenty w brytyjskim urzędzie podatkowym. - mówi Adam Powiertowski z Centrum Usług Finansowych w Poznaniu. Z polskim fiskusem też pożegnać się nie jest trudno. Prawo nie wymaga składania żadnych dokumentów i oficjalnego "wyrejestrowywania" się ze spisu podatników. W Polsce rezydentem jest ten, kto ma tu swoje "centrum interesów życiowych". Oznacza to, że jeśli ktoś tu ma mieszkanie, żonę i dzieci, to fiskus raczej nie uwierzy, że podatnik przeprowadził się za granicę i ma zamiar zostać tam na stałe.

Zgodnie z naszym prawem komuś, kto się z polskim fiskusem nie rozliczy, grozi grzywna lub nawet trzyletnie więzienie, zmiana rezydencji podatkowej nie jest jednak tak straszna, jakby się mogło wydawać. Dlaczego? Bo urząd skarbowy w Polsce, choć ma prawo wystąpienia do zagranicznego urzędu o przesłanie danych w sprawie konkretnej osoby, robi to bardzo rzadko. - Od lat współpracujemy z większością lokalnych urzędów w Wielkiej Brytanii i Irlandii i nie mamy informacji o jakimkolwiek przekazywaniu danych o podatnikach. Na kilkaset tysięcy osób skontrolowano zaledwie jednostki. I to tylko wtedy, gdy był ku temu jakiś konkretny powód, np. bezrobotny kupił sobie samochód lub dom - pociesza Adam Powiertowski.Co to jest rezydencja podatkowa?

Generalna zasada jest prosta: każdy podatnik rozlicza się z całości swoich dochodów w kraju, w którym ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim kraju dochody te są uzyskiwane.

Zapłacenie podatku za granicą nie musi oznaczać, że nie trzeba rozliczać się i składać deklaracji podatkowych w Polsce. Polski podatnik może jednak zmienić rezydencję podatkową (tj. swoje miejsce zamieszkania, gdzie przebywa z zamiarem stałego pobytu) i przenieść ją do innego kraju. W konsekwencji to właśnie w tym kraju będzie dokonywał całościowych rozliczeń podatkowych.

Sam wyjazd za granicę, ani zmiana obywatelstwa nie jest równoznaczny ze zmianą rezydencji podatkowej. Rezydencję zmienia się dopiero wtedy, gdy ktoś przeprowadza się za granicę i zamierza tam na stałe zamieszkać. O ile miejsce, w którym podatnik przebywa jest łatwe do określenia, o tyle z zamiarem jest już trudniej. - Zmiana miejsca zamieszkania powinna być równoznaczna z przeniesieniem za granicę tzw. ośrodka interesów życiowych. - mówi Tomasz Kędzierski z Lovells. Co to oznacza? Jeżeli podatnik sprzedaje mieszkanie, wyjeżdża z całą rodzina, dzieci zaczynają chodzić do szkoły za granicą, rozwiązuje w Polsce umowę o pracę - można przypuszczać, że poważnie myśli o emigracji. Należy jednak pamiętać, że ustalenie miejsca zamieszkania wymaga całościowej analizy stanu faktycznego. Zmiana rezydencji nie jest uzależniona od jakiejkolwiek decyzji wydanej przez urzędnika skarbowego. To podatnik musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będzie przebywał z zamiarem stałego pobytu. Inna sprawa, że jeżeli nagle przestaniemy rozliczać dochody w Polsce może zainteresować się nami fiskus. -Dlatego w przypadku wyjazdu na stałe należy zgłosić w urzędzie skarbowym zmianę rezydencji (miejsca zamieszkania). Należy pamiętać również o rozliczeniu podatku od dochodów uzyskanych w Polsce. - mówi Tomasz Kędzierski. Urząd Skarbowy może nie uznać zmiany rezydencji podatkowej. W interesie podatnika leży zatem zebranie jak największej liczby dowodów potwierdzających zmianę jego miejsca zamieszkania. Fiskus każdą sprawę rozpatruje jednak indywidualnie i trudno sporządzić zamknięta listę dokumentów mogących potwierdzać zmianę rezydencji. -Przydatne mogą być m.in. tzw. certyfikaty rezydencji podatkowej wydawane przez odpowiednie zagraniczne organy skarbowe, które potwierdzać będą rezydencję podatkową w innym kraju - dodaje Tomasz Kędzierski z Lovells.


Za pomoc dziękuję panu Adamowi Powiertowskiemu z Centrum Usług Finansowych

Awatar użytkownika
kris_k
Posty: 52
Rejestracja: pt sty 27, 2006 10:14 am
Lokalizacja: Irving, TX

troche info o podatkach

Post autor: kris_k » pn paź 23, 2006 10:22 pm

Witam,
Dzisiaj na Onecie pojwila sie informacja o tzw. certyfikacie rezydencji przygotowana przez pracownika Pricewaterhause Coopers. Oto link:
http://firma.onet.pl/1367473,prasa.html

A na wypadek, gdyby sie ten artykul zapodzial, wklejam jego tresc.

Zaświadczenie z zagranicy uwalnia od podatku w Polsce
(Rzeczpospolita/23.10.2006)

Emigrant z Polski nie będzie musiał rozliczać się z naszym fiskusem, gdy uzyska za granicą tzw. certyfikat rezydencji. Warto postarać się o to jak najszybciej, bo ten dokument działa tylko na przyszłość.


Dokumentowi temu nie przypisuje takiej roli polska ustawa podatkowa ani umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Obecne znaczenie nadają mu w praktyce urzędowe interpretacje organów podatkowych, a także Ministerstwa Finansów. Wedle ustawy o podatku od dochodów osobistych ( updf) oraz wspomnianych umów decydujące znaczenie ma natomiast miejsce zamieszkania. Rzecz w tym, że w praktyce interpretacja tego pojęcia budzi wiele wątpliwości.

(...)

Polski fiskus pobiera różnicę między podatkiem zapłaconym za granicą a należnym w Polsce. Podatki w Polsce są stosunkowo wysokie, a więc i takie dopłaty dotkliwe dla kieszeni podatników. Z kolei w krajach, w których pracują Polacy, koszty utrzymania są wysokie.

(...)

Fundamentalna zasada zapisana w art. 3 updf głosi, że osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce płaci tu podatek od całości swych dochodów, także uzyskanych za granicą. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Jednakże zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 4a updf).

W umowach tych zastrzega się zaś, że podatnik nie może być uznany za mającego miejsce zamieszkania w danym kraju tylko dlatego, że uzyskuje w nim dochody z pracy. O miejscu zamieszkania w Polsce lub za granicą decyduje - wedle tych umów - stałe miejsce zamieszkania. Jeśli dana osoba ma stałe miejsce zamieszkania w obu państwach, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym państwie, w którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).

(...)

W piśmie z 18 maja 2006 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu (sygn. 1424/2150/4111/415/ 24/06) stwierdza się, że sam fakt zamieszkiwania i pracy poza granicami Polski nie świadczy jeszcze o tym, że podatnik przestał podlegać w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Nie wystarczy też sama deklaracja zamiaru stałego przebywania za granicą. Tylko w razie uzyskania certyfikatu rezydencji w obcym państwie w Polsce obowiązek ten nie będzie na nim ciążył.(...)

Izabela Lewandowska

Awatar użytkownika
Rejql
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 10:09 pm
Lokalizacja: Carrollton, TX

Link do formularza rezydencji podatkowej w USA

Post autor: Rejql » pn paź 23, 2006 10:45 pm

Link do formularza rezydencji podatkowej w USA

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8802.pdf

Instrukcje wypełniania http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/i8802.pdf

Awatar użytkownika
kris_k
Posty: 52
Rejestracja: pt sty 27, 2006 10:14 am
Lokalizacja: Irving, TX

Broszura o podatkach, znalezione na sieci

Post autor: kris_k » ndz mar 04, 2007 10:26 pm

Broszura o podatkach, znalezione na sieci na grupie dyskusyjnej: pl.soc.prawo.podatki...


W samolotach linii lotniczych na trasie Warszawa-Londyn pasa¿erowie
znajduj± wydane przez brytyjsk± agencjê pozarz±dow± broszury o kryteriach
koniecznych, jakie zaczê³y stosowaæ polskie urzêdy skarbowe przy ustalaniu
rezydentury podatkowej w Polsce. Z ulotek tych wynika, ¿e oprócz wymogów
ustawowych i wymogów wynikaj±cych z umowy o unikaniu podwójnego
opodatkowania, Ministerstwo Finansów IV RP warunkuje zwolnienie z
rezydentury podatkowej w Polsce jednoczesnym spe³nieniem nastêpuj±cych
warunków :

1) Brak mieszkania, domu i innej nieruchomo¶ci w Polsce

2) Brak ma³¿onka lub dzieci zamieszka³ych w Polsce

3) Brak konta osobistego w banku w Polsce

4) Brak regularnych przyjazdów do Polski (sic !)

5) Nie inwestowanie kapita³u w Polsce

Broszury znaleziono przed 3 dniami w samolocie linii Centralwings
(przewo¼nik nale¿±cy do PLL LOT).


pozdrawiam
Kris K

slavi
Posty: 29
Rejestracja: pn sty 30, 2006 10:06 am
Lokalizacja: Coppell, TX

Post autor: slavi » pn mar 12, 2007 10:43 am

Wow, to naprawdę zabawne. Podobają mi się te punkty i szczególnie sformułowanie: "oprócz wymogów ustawowych i wymogów wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania". Czyli oprócz przepisów jest jeszcze współczynnik "jak mi czapka stoi" jakiegoś urzędasa w MF.

Swoją drogą ciekawe, czy ulotka ta jest sporządzona na podstawie jakiegoś rozporządzenia lub instrukcji wewnętrznej MF. Ciekawe byłoby do tego zajrzeć.

Punkt 1 to zaraz mi się kojarzy z dawną epoką, kiedy wyjazd za granicę wiązał się z przepadkiem majątku w Polsce.

Punkt 2 - a może by to jeszcze poszerzyć o dalszą rodzinę

Punkt 3 - czy posiadanie konta osobistego w jakimkolwiek innym kraju również sie wiąże z tym że w kraju tym będziemy rezydentem podatkowym.

Punkt 4 - jakie jest kryterium "regularności"?

Naprawdę przechodzą sami siebie w głupawych przepisach, jeśli ta ulotka jest rzeczywiście poparta jakimiś przepisami wewnętrznymi MF.

slavi
Posty: 29
Rejestracja: pn sty 30, 2006 10:06 am
Lokalizacja: Coppell, TX

Apropos ulotki

Post autor: slavi » pn mar 12, 2007 10:53 am

Ulotka to jedna sprawa, a oficjalne wykładnie izby skarbowej to są jeszcze lepsze. Popatrzcie tutaj:
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1& ... s_strona=1

Z powyższego wynika, że polskie US mają w d.. certyfikaty rezydencji podatkowej i o ile nie posiada się nic w PL, to zawsze znajdą sposób, by uzasadnić, że nie przebywa się za granicą z zamiarem stałego pobytu.

podatnik

Kolejna cegielka do dyskusji

Post autor: podatnik » ndz paź 28, 2007 10:34 pm

Kolejna cegielka do dyskusji

http://www.pit.pl/pages/i/2633.php

New Jersey

Podatki

Post autor: New Jersey » pn paź 29, 2007 10:07 am

Powrót do Polski i podatki za lata ubiegłe
Napisał: Mariusz Makowski / Podatki.pl

Pytanie: Mieszkam od ponad 5 lat na Wyspie Jersey. Czy w przypadku mojego powrotu do Polski pomimo tego, że na Wyspie płacę podatki, musiałabym jeszcze raz zapłacić podatek w Polsce za okres 5 lat wstecz według polskiego systemu podatkowego?Odpowiedź

W przypadku Pani powrotu do Polski urząd skarbowy może przeprowadzić postępowanie mające na celu ustalenie, czy w latach ubiegłych, pomimo przebywania za granicą miała Pani obowiązki podatkowe w Polsce. W praktyce postępowanie takie sprowadzać się będzie do ustalenia, w którym państwie miała Pani w tym okresie miejsce zamieszkania. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Do 31.12.2006 r. ustawa nie zawierała definicji miejsca zamieszkania. Organy podatkowe posługiwały się definicją wynikającą z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustalenie fizycznego miejsca pobytu nie budzi większych trudności, natomiast ustalenie „zamiaru stałego pobytu” było przedmiotem wielu sporów podatników z organami podatkowymi. W efekcie, w orzecznictwie i literaturze utrwaliła się wykładnia zgodnie z którą za miejsce zamieszkania osoby fizycznej uważa się ten kraj, z którym ma ona ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).

Od 01.01.2007 r. miejsce zamieszkania ustala się zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą definicją za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli więc w minionych 5 latach Pani „centrum interesów życiowych” znajdowało się na Wyspie Jersey to w Polsce posiadała Pani ograniczony obowiązek podatkowy, tylko w zakresie ewentualnych dochodów uzyskiwanych w Polsce. Za „centrum interesów życiowych” uznaje ten kraj, z którym miała Pani ściślejsze powiązania osobiste lub ekonomiczne. W tym celu uwzględnia się stosunki rodzinne i towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem. Jeżeli te obszary życia koncentrowały się na Wyspie Jersey i w okresie minionych 5 lat nie uzyskiwała Pani dochodów w Polsce to oznacza, że w Polsce nie miała Pani obowiązków podatkowych i powrót do kraju nie będzie się wiązał z obowiązkiem zapłaty jakiegoś zaległego podatku.

Przepisy dotyczące ustalenia miejsca zamieszkania stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Wyspa Jersey jest wprawdzie częścią angielskiej Korony ale jest niezależna od Zjednoczonego Królestwa. Zgromadzenie ustawodawcze Wyspy ma zastrzeżone prawo do decydowania o sprawach wewnętrznych wyspy (włączając opodatkowanie), podczas gdy Wielka Brytania jest odpowiedzialna za sprawy zewnętrzne Wyspy.
Zgodnie z Konwencją między Rzeczpospolita Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych określenie „Zjednoczone Królestwo” oznacza Wielką Brytanię i Irlandię Północną (wraz z terenami na których Zjednoczone Królestwo może sprawować suwerenne prawa w odniesieniu do dna morskiego i podglebia).

Oznacza to, że polsko – brytyjska umowa nie ma zastosowania do terytorium Wyspy Jersey. Wyspa ta ma zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jedynie z Wielką Brytanią i Wyspą Guernsey.

Tak więc w celu określenia Pani miejsca zamieszkania stosowane będą jedynie polskie przepisy podatkowe. Gdyby okazało się, że Pani miejsce zamieszkania w rozumieniu tych przepisów znajdowało się w Polsce, to w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych na Wyspie Jersey miałyby zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. dochody uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia było jednak, aby dochody tego rodzaju opodatkowane były w tym państwie podatkiem tego samego rodzaju (jeszcze wcześniej ustawa wymagała jedynie stosowania przez to państwo zasady wzajemności w zwolnieniu dochodów uzyskiwanych przez ich rezydentów z dochodów uzyskanych w Polsce). Podatek dochodowy w Polsce obliczało się w takim przypadku zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych identycznie jak w przypadku podatników, którzy osiągnęli dochód w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w stosunku do tego dochodu przewidywana jest metoda wyłączenia.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. zwolnienie to nie obowiązuje. Natomiast art. 27 ust. 8 odnosi się obecnie jedynie do zwolnienia określonego w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wobec powyższego dochody uzyskane przez polskich rezydentów od 2004 r. w państwach, z którymi Rzeczpospolita Polska nie podpisała umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podlegają w całości opodatkowaniu w Polsce.

Dochody te łączy się z dochodami ze źródeł położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Tak więc aby ustalić, czy za okres ostatnich 5 lat podlegała Pani opodatkowaniu w Polsce należałoby ustalić, gdzie znajdowało się Pani miejsce zamieszkania w tym okresie. Jeżeli miejscem tym zgodnie z przedstawionymi zasadami jego ustalania była Wyspa Jersey to w Polsce miała Pani obowiązek podatkowy jedynie w stosunku do dochodów uzyskanych w Polsce (jeżeli takie były uzyskiwane).

Gdyby okazało się, że Pani miejsce zamieszkania znajdowało się w Polsce (na przykład ze względu na fakt zamieszkiwania w Polsce najbliższej rodziny) to dochody uzyskane na Wyspie Jersey do roku 2004 r. były zwolnione w Polsce od podatku dochodowego (z ewentualnym zastosowaniem metody wyłączenia z progresją do dochodów uzyskanych w Polsce). Dochody uzyskane od 2004 r. podlegałyby opodatkowaniu w Polsce z możliwością odliczenia od podatku polskiego podatku zapłaconego za granicą.

Żródło: Podatki.pl
lub
http://naszageneracja.com/pl/biznes-i-f ... ieg-e.html

Jakretlis

Post autor: Jakretlis » pt lut 13, 2015 5:59 am

W tych gazetach same bzdury piszą łatwo uzystać zwrot z podatku poprzez rozliczenie pit które można zrobić na stronie internetowej przez darmowy program i być na czysto z Zusem albo i wyjść na + dostając zwrot z podatku.

piotr55
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 25, 2018 3:02 am

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: piotr55 » pt maja 25, 2018 3:05 am

Bardzo ciekawy to jest artykuł z Gazety Wyborczej według mnie. Każdy polak powinien to przeczytać.

_____________________________________________________
http://kailastudio.com.pl

Awatar użytkownika
Scorpion900
Posty: 18
Rejestracja: wt maja 08, 2018 5:51 am

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: Scorpion900 » pn lip 02, 2018 8:42 am

Bardzo konkretne są tu artykuły. Warto je przeczytać.
_____________________________
pracelicencjackieinformatyka.org.pl

gabi98

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: gabi98 » pt sty 04, 2019 9:38 am

Takie rozliczenie może być różne. Każdy interpretuje wszystko różnie, do tego wszystkiego rozliczenie podatku anglia inaczej się oblicza z Niemiec inaczej a nasze inaczej. Też daty są inne, warto na takie tematy dyskutować z księgową, aby dobrze odebrać swój zwrot.

Awatar użytkownika
wa_ris
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 30, 2019 8:21 am

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: wa_ris » śr sty 30, 2019 8:48 am

Dzięki wielkie za interesujące porady. Myślę, że przyda mi się to.
Miarą człowieka jest ukrywanie cierpień.

kralarms
Posty: 36
Rejestracja: sob lut 02, 2019 5:49 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: kralarms » ndz lut 03, 2019 2:43 pm

To aktualne jest?

polcia8
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 26, 2019 7:33 am

Re: Podatki. artykul z Gazety wyborczej

Post autor: polcia8 » wt mar 26, 2019 7:36 am

Zacznijcie od podstaw, czyli zajrzyjcie na urząd skarbowy wrocław psie pole, gdzie podjerzewam rozwieją wszelkie wasze wątpliwości i zapytania ;)

Odpowiedz