Witamy na Forum Polonii w Dallas!

ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Na kazdy temat zwiazany z Polonia....

Moderator: kris_k

Awatar użytkownika
Rejql
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 29, 2006 10:09 pm
Lokalizacja: Carrollton, TX

ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: Rejql » czw kwie 03, 2008 11:49 am

http://podatki.onet.pl/1722018,1,0,wiadomosci.html

Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie
(PAP, dd/02.04.2008)

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków może skorzystać z postanowień Umów o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort podpisał dziś obie umowy."Te umowy zabezpieczają interesy zwykłych obywateli i przyniosą im wymierne korzyści. Będą miały ogromne znaczenie dla Polaków, którzy pracują w USA lub Kanadzie oraz dla obywateli tych państw, pracujących w Polsce" - mówiła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas uroczystości podpisania polsko- amerykańskiego dokumentu. Uczestniczył w niej ambasador Stanów Zjednoczonych, Victor Ashe.

Polsko-amerykańska umowa zlikwiduje podwójne opodatkowanie - umożliwi opłacanie składek pracowników delegowanych do USA tylko w jednym państwie. Pozwoli także na sumowanie okresów składkowych przepracowanych w obu państwach, co będzie bardzo korzystne dla osób, które pracowały w obydwu państwach, ale zbyt krótko, by przyznano im świadczenia w którymś z nich. Dzięki umowie osoby mieszkające w Polsce będą mogły otrzymywać świadczenia po swoich amerykańskich współmałżonkach, co dotychczas nie było możliwe. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby owdowiałe i sieroty.

Umowa wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez rządy zainteresowanych państw. Zarówno Fedak, jak i Ashe wyrazili nadzieję, że stanie się to przed końcem tego roku, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku 2009 r. "Nie wyobrażam sobie, by pojawiły się jakieś trudności z ratyfikacją. Prezydent Bush jest bardzo zdeterminowany, by załatwić tę sprawę zanim opuści swój urząd. Byłby to dobry upominek na Boże Narodzenie" - powiedział Ashe.

Zdaniem Fedak, Umowa przyniesie korzyści również podmiotom gospodarczym, które wysyłają swych pracowników do USA, a także będzie sprzyjać legalnemu zatrudnieniu. "Praca będzie tańsza, a ludzie będą lepiej zabezpieczeni. Mam nadzieję, że wyeliminowanie podwójnej składki zachęci do legalnego zatrudniania pracowników" - dodała Fedak.

Negocjacje w sprawie umowy trwały prawie trzy lata, jak podkreśliła Fedak - głównie ze względu na różnice w ustawodawstwie polskim i amerykańskim. Zapewniła, że po wejściu w życie przepisów umowy resort zorganizuje akcję informacyjną, aby wszyscy zainteresowani wiedzieli, w jaki sposób skorzystać z przysługujących im praw.

Umowa polsko-kanadyjska również dotyczy świadczeń emerytalno- rentowych. Pozwoli na łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie, transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa, zapewni też ochronę przed utratą praw przysługujących do świadczeń nabytych na terytorium drugiego państwa.

Według resortu umowa ta ułatwi Polakom zamieszkałym w Kanadzie podejmowanie decyzji o powrocie do kraju, gdyż nie będą musieli się już obawiać utraty praw do świadczeń kanadyjskich.

Ministerstwo szacuje, że po wejściu w życie Umowy z USA z jej postanowień skorzysta ok. 30 tys. Polaków, natomiast z Kanadą - ok. 40 tys.

Podatnik polski

Będą łączone lata pracy w Polsce, Kanadzie i USA

Post autor: Podatnik polski » czw kwie 03, 2008 11:39 pm

Za Rzeczpospolita

Będą łączone lata pracy w Polsce, Kanadzie i USA
Magdalena Januszewska 03-04-2008, ostatnia aktualizacja 03-04-2008 07:23

Prawdopodobnie od przyszłego roku osoby starające się o emeryturę w Polsce będą mogły sumować okresy ubezpieczenia społecznego w tych państwach

Wczoraj Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, oraz Victor Ashe, ambasador Stanów Zjednoczonych, podpisali umowę o zabezpieczeniu społecznym między naszymi państwami. Taką umowę minister zawarła też z ambasadorem Kanady Davidem Prestonem.

Najważniejszym ich skutkiem będzie możliwość wzajemnego zaliczania okresów ubezpieczenia do stażu potrzebnego do otrzymania emerytury lub renty. Jeżeli osoba, która np. sześć lat pracowała w USA lub w Kanadzie, wróci do Polski, to lata ubezpieczenia tam będzie mogła uwzględnić jako okresy składkowe, ubiegając się o polską emeryturę (i odwrotnie). Ci, którzy pracowali w dwóch państwach, ale zbyt krótko, aby przyznać im świadczenia w jednym z nich lub w obu, będą mogli uzyskać emerytury lub renty częściowe – z jednego albo obu krajów. Każdy będzie płacił za „swoje” okresy ubezpieczenia.

Ma też zniknąć problem podwójnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce oraz USA i Kanadzie. – Liczymy, że umowa zwolni z podwójnego opodatkowania i oskładkowania około 1,5 tys. Polaków i Amerykanów. Liczba ta z czasem będzie rosnąć – sądzi Victor Ashe.

Umowy mają także sprzyjać promocji legalnego zatrudnienia osób migrujących między USA, Kanadą a Polską.

Renty rodzinne ze Stanów

Osoby uprawnione będą też otrzymywały amerykańskie tzw. świadczenia pochodne, czyli związane z pracą członka rodziny. Od połowy lat 80. Stany Zjednoczone wprowadziły bowiem w wewnętrznym ustawodawstwie zmiany ograniczające ich transfer do państw, z którymi nie zawarły umów o zabezpieczeniu społecznym, w tym do Polski.

Amerykańskie renty rodzinne dostaną osoby zamieszkałe w Polsce, które ze względu na trudne do spełnienia warunki w tamtejszym ustawodawstwie obecnie ich nie otrzymują (chodzi o sieroty i osoby owdowiałe).

Świadczenia będą także przysługiwały współmałżonkom amerykańskich emerytów, którzy obecnie ich nie dostają, ponieważ nie są obywatelami USA i mieszkają w Polsce (chodzi o świadczenia przyznawane w Stanach żonie w związku z tym, że pozostawała w małżeństwie przez określony czas). – Cieszę się, że umowa będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na osoby, które pracowały w Stanach Zjednoczonych, ale także na ich rodziny – mówił Victor Ashe podczas uroczystości podpisania umowy.

Nie zmieni się natomiast sytuacja osoby, która wypracowała w Stanach Zjednoczonych własną emeryturę. Nadal będzie ją dostawała bez względu na to, czy mieszka w Polsce czy w USA. Dziś państwa te transferują między sobą świadczenia emerytalno-rentowe na podstawie niepublikowanych dwustronnych porozumień. Szacuje się, że z postanowień polsko-amerykańskiej umowy skorzysta co najmniej 30 tys. Polaków.

Umowa z Kanadą

Tych samych kwestii dotyczy umowa polsko-kanadyjska. Pozwoli ona więc na uwzględnianie kanadyjskich okresów ubezpieczenia w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych i odwrotnie. Umożliwi też transfer świadczeń dla osób zamieszkałych na terytorium drugiej strony.

Umowa ma ułatwić Polakom mieszkającym w Kanadzie podejmowanie decyzji o powrocie do kraju, bo nie będą się obawiały o utratę prawa do uzyskanych tam świadczeń. Ma z niej skorzystać około 40 tys. Polaków. Zyskają także obywatele kanadyjscy, którzy podejmując pracę w Polsce, nie będą musieli opłacać podwójnych składek.

Aby tak się stało, czeka nas długi proces legislacyjny w każdym z państw. Nowe zasady zaczną obowiązywać najwcześniej pod koniec tego roku.

Komentuje Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej

Umowa zapewni równe traktowanie osób, które przez lata ciężko pracowały w obu krajach. Największe korzyści odniosą ci, którzy ze względu na zbyt krótkie okresy ubezpieczeniowe w poszczególnych państwach nie mają prawa do świadczeń emerytalnych w żadnym z nich. Negocjacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi trwały trzy lata. Były trudne, bo dotyczą skomplikowanych zagadnień ubezpieczeniowych. Podpisane obok umowy porozumienie administracyjne pozwoli na stosowanie przez oba państwa nowych zasad w praktyce. Mam nadzieję, że umowa będzie szybko ratyfikowana i przyniesie wymierne korzyści konkretnym osobom.

leosoon
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 19, 2014 12:00 am

Re: WTB: Shining Force Cards/Anything SF

Post autor: leosoon » śr lis 19, 2014 12:07 am

Umowa wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez rządy zainteresowanych państw. Zarówno Fedak, jak i Ashe wyrazili nadzieję, że stanie się to przed końcem tego roku, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku 2009 r. "Nie wyobrażam sobie, by pojawiły się jakieś trudności z ratyfikacją. Prezydent Bush jest bardzo zdeterminowany, by załatwić tę sprawę zanim opuści swój urząd. Byłby to dobry upominek na Boże Narodzenie" - powiedział Ashe.
Get free demos for 1Y0-200 exam and mcts exam with Testking.net guaranteed success. Our best quality usuhs

Fadarkusa
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 19, 2015 4:55 am
Kontaktowanie:

Visa, Podatki, aplikacje i dokumenty

Post autor: Fadarkusa » czw lut 19, 2015 4:58 am

Get to know more.

ExtraYoung93
Posty: 10
Rejestracja: pn wrz 29, 2014 3:01 pm

Post autor: ExtraYoung93 » czw mar 26, 2015 1:41 pm

ZUS i dobra wiadomość? Trudno uwierzyć ;) Oczywiście zawieranie takich bilateralnych umów jest jak najbardziej pozytywnym procesem, tym bardziej, że ponad 70 tysięcy naszych rodaków może potencjalnie skorzystać z zapisów tej umowy między Polską i Kanadą oraz USA.

loressy12
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 15, 2016 1:34 am

Re: ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: loressy12 » śr cze 15, 2016 1:37 am

Super wiadomość. Musze przesłać ją znajomemu który ma propozycje pracy ze stanów.

kazik3334re
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 20, 2018 7:02 am

Re: ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: kazik3334re » pt kwie 20, 2018 7:05 am

Genialna to jest wiadomość według mnie dla polaków pracujących w USA i Kanadzie

________________________
https://www.ratalska.pl/

kacperek34we
Posty: 4
Rejestracja: śr maja 02, 2018 4:40 am

Re: ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: kacperek34we » śr maja 02, 2018 4:41 am

Tylko może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć o co chodzi z tą dobrą wiadomością

______________________________________
sejfy

Hej

Re: ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: Hej » pn cze 18, 2018 7:48 am

ZUS to bankrut. Nic mam nie są w stanie doradzić
____________________________________
[ur=http://pracemagisterskie.org.pll]Prace magisterskie z Turystyki[/url]

helka88

Re: ZUS - Dobra wiadomość dla pracujących w USA i Kanadzie

Post autor: helka88 » pn gru 10, 2018 11:30 am

Zerknijcie też sobie tu https://www.portalfk.pl/skladki/niskie- ... 16769.html . Bardzo ciekawy artykuł. Jeśli ktoś się interesuje zagadnieniami z zakresu prawa pracy, ZUS, VAT i podatków dochodowych to ten portal jest dla niego jak znalazł. Taka mała kopalnia wiedzy. Na początek można sobie założyć darmowe konto i zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje.


Odpowiedz